Wykreowanie silnej, rozpoznawalnej i akceptowalnej przez klientów marki to cel wielu przedsiębiorców. Nieustanna zmienność rynku wymusza na Tobie konieczność ciągłego doskonalenia oraz rozwoju. Zdarza się, że decydujesz się na wprowadzenie nowego produktu lub usługi, która pomoże Ci dotrzeć do nowej grupy docelowej. W początkowym rozwoju swojego startupu lub firmy możemy dojść do momentu, w którym będziemy posiadali wiele produków. Każdy z nich tworzył będzie więź ze swoja grupą docelową, budując przy tym nową odrębna markę. Powiązane marki w miejszym lbu większym stopniu będą na siebie wpływać, a ich wzajemne relacje będa wymagały odpowiedniej strategii oraz zaplanowanego działania. Właśnie to nazywamy architekturą marki.

Wyodrębniamy trzy główne modele architektury portfela marki

Monolityczna Architektura Marki

To taka grupa, która używa wyłącznie jednej nazwy i formy wizualnej dla wszystkich swoich sub-marek. Dobrym przykładem jest tutaj firma Bosch, czy Samsung.

Kupując pralkę, lodówkę, wyposażenie grzewcze, czy smartphone - wszystkie te urządzenia mimo różnego przeznaczenia posiadają jeden wspólny znak identyfikujacy go z daną marką, budujac tym samym wizerunek experta w danej dziedzienie. Dzięki takiemu podejściu nasza marka może specjalizować się w dostarczaniu wielu bliżniaczych rozwiązań, które trafiają do większej grupy docelowej odbiorców.

Model takiej architektury nie jest idealny i posiada swoją wadę. Każdy z produktów marki odpowiada za wizerunek marki nadrzędnej. W tym przypadku, każde zagrożenie w przypadku rażącej usterki może być jak domino, które wywróci naszą firmę do góry nogami.

Wspomagana Architektura Marki

To taka grupa, która posiada portfel marek, ale każda z nich, wspomagana jest przez nazwę grupy lub jej styl wizualny podkreślając ich przynależność do grupy. Najlepszym przykładem są tutaj marki: Nestle, czy Hilton.

Hilton Hotels & Resorts - najbardziej znana nazwa w branży, uznawana jest za stylowego, a zarazem innowacyjnego globalnego lidera gościnności. W ciągu 92 lat, Hilton stał się synonimem porządnego hotelu, dzięki wypracowanym przez wiele lat standardom, ugruntowanym wyposażeniu oraz idealnej obsłudze klienta.

Nalezy pamiętać, że każda marka należąca do grupy posiada swoją odrębną tożsamość oraz strategię działania, jednak przyjmuje ona odpowiedzialność za wizerunek rodzica mogąc na niego pozytwnie lub negatywnie wpływać.

Indywidualna Architektura Marki

To taka grupa, która posiada wiele marek, a każda z nich komunikuje się osobno. Przykładem jest tutaj: General Motors.

Taką architekturę marki można porównac do zespołu piłki nożnej. Cała firma / organizacja jest jak drużyna. Poszczególni jej zawodnicy tworzą swóją własną rozpoznawalną markę, która komunikuje się w przyjęty przez siebie sposób. W każdej chwili drużynę można modyfikować i zmieniać według potrzeb tak aby nadrzędna organizacja rosła.

Wielkim plusem przy takim modelu, jest możliwość specjalizacji - gdzie każda sub-marka może zawęzić swoje działania oraz ugruntować grupę docelową, tak aby łatwiej osiągała zamierzone cele.

Wybór należy do Ciebie

Pamiętaj, nie ma modelu idealnego, każda z przedstawionych powyzej form, posiada zarówno mocne jak i słabe strony. Najważniejsze jest zatem zastanowienie się, która z powyżśzych form dopasowuje się do Twojej obecnej sytuacji.

Podzielisz się artykułem z innymi? Dzięki poniższym przyciskom zajmie ci to chwilę.