Wsparcie i mentoring przy pracy kreatywnej

W dzisiejszych czasach firma potrzebuje czegoś więcej niż unikalnego produktu, czy pięknej strony internetowej. Nasycony rynek i duża konkurencja stawia przed przedsiębiorcami kolejne przeszkody do pokonania. Jakie zatem kroki należy powziąć, aby zostać dostrzeżonym na tak dynamicznym rynku, przyciągając do siebie nowych klientów?

Jaki jest więc przepis na sukces marki? Niemal każdy przedsiębiorca chciałby otrzymać gotową strategię, która doprowadzi go na sam szczyt, jednak nie każdy jest gotowy zapłacić za to odpowiednią cenę... Pewnie na wielu warsztatach i wystąpieniach mówców motywacyjnych słyszałeś, że aby osiągnąć cokolwiek trzeba myśleć pozytywnie, wierzyć w swoje mozliwości i skutecznie podchodzić do realizowania zapisanych celów. Czy to właśnie w tych radach zapisany jest przepis na sukces?

Zauważ, twarzą każdej firmy są konkretne osoby, z imienia i nazwiska. W większości czasu to właśnie z nimi spotykamy się, z nimi negocjujemy, dla nich prezentujemy nasze rozwiązania, czy sprzedajemy. Ba! To właśnie dzięki zaufaniu, rodzi się sprzedaż. Długo mi zajeło, aby uświadomić sobie, że główną cechą dobrej marki jest człowiek, za którym stoi firma, a nie odwrotnie. Zapamiętaj, że dobry biznes to nie jakiś znaczek, czy ładna strona internetowa, to ludzie którzy ją reprezentują i to własnie z nimi na codzień będziesz miał okazję współpracować.

Dlatego tak wiele zależy tutaj od twojej wewnętrznnej motywacji do działania, bo przecież kto jak nie Ty zaprezentuje lepiej swój pomysł na biznes. Jednak nie tylko to jest niezbędne, aby osiągnąc sukces marki, ważna jest również metoda, a nie powierzchowne rady. Dlatego chciałbym podzielić się z Tobą opracowaną przeze mnie metodą działania, którą wykorzystuję podczas swojej codziennej pracy. Mam nadzieję, że przedstawione wskazkówki okażą się pomocne przy rozwijanu swojego produktu, czy marki. Zatem do dzieła!

Zacznij sprzedawać albo zrezygnuj

Uważasz, że nie potrafisz sprzedawać? To naucz się, albo od razu zrezygnuj. Jednym z najważniejszych, jak nie najważniejszym pierwszym krokiem stanowiącym bazę całej naszej marki jest sprzedaż. Ale jak to? Nie mając produktu, strony internetowej, czy nawet zarejestrowanej firmy zacząć sprzedawać? To proste,  poznaj potrzeby ludzi i zacznij z nimi o nich rozmawiać. Wystarczy, że tu i teraz wybierzez dwadzieścia kontaktów ze swojej listy telefonicznej i umówisz się z nimi na krótką niezobowiązującą rozmowę, aby poznać głębiej ich cele i motywacje. Pamiętaj, aby podczas rozmowy notować wszelkie problemy z jakimi boryka się twój rozmówca. Dzięki zebranym informacjom, wybranym kandydatom (zwanym leadami) będziesz mógł przedstawić swoją ofertę, której celem jest pomóc rozwiązać ich problem z jakim borykają się w codziennej pracy.

Pamiętaj, że każda transakcja zaczyna się od zaufania, które jest podstawą silnej marki. Mam na myśli takie zaufanie, gdzie obietnica jaką składasz niezależnie od sytuacji w jakiej się znajdziesz zawsze jest dotrzymywana. Prawdziwość tego co mówisz, robisz, w jaki sposób się zachowujesz, ma decydujący wpływ na decyzję Twoich klientów, czy zostana z Tobą na dłużej, czy odejdą i wybiorą inna firmę. Jeżeli osiądziemy na laurach to będzie to pierwszy dzień końca naszej firmy. Zgodnie z metodyką Kaizen o której pisałem w osobnym artykule, zawsze znajdzie się jakiś element do udoskonalenia, nawet jeżeli nie widzisz go gołym okiem, zawsze możesz zapytać swojego klienta, co mu sie nie podobało np. przy składaniu u Ciebie zamówienia.

Kiedy już pozyskałeś swoich pierwszych klientów, zacząłeś budować swoje portfolio i zebrałeś pierwsze pozytywne referencje to czas kiedy możesz przejść do następnego kroku - zrozumienia swojego odbiorcy.

Satysfakcja odbiorcy

Niezależnie od pomysłu, jaki posiadamy na swoją firmę, jej powodzenie w głównej mierze zależy od jednego czynnika - satysfakcji naszych klientów. W czasach obecnych, niemal wszystkie branże mają wspólna cechę, a jest nim klient stojący w centrum rynku. Klienci nie są skazani już na jednego dostawcę usług i produktów, w każdej chwili mogą znaleźć kogoś innego z dużo lepszą ofertą od Twojej. Wobec czego firmy zmuszone są do konkurowania między sobą - jakością produktów, ceną, kosztem wykonania, ale także pod względem dodatkowych korzyści, jakie klient otrzymuje składając zamówienie.

"Jest tylko jeden szef. Klient. On może zwol­nić każ­de­go w fir­mie, od pre­ze­sa w dół – po pro­stu wy­da­jąc swoje pie­nią­dze gdzie in­dziej." - Sam Walton, założyciel i twórca potęgi sieci handlowej Wall-Mart

Twórca największej sieci supermarketów w USA, zapytany kiedyś o to, jaka jest jego recepta na sukces marki, odpowiedział: "Staraj się dawać przynajmniej dwa razy więcej, niż to co inni oczekują. Przewyższaj oczekiwania swoich odbiorców, jeżeli będziesz tak robić oni zawsze do Ciebie wrócą.".

Sam osobiście uważam, że jednym z najważniejszych czynników rozwoju mojej kariery i miejsca w którym się obecnie znajduję było właśnie przekraczanie oczekiwań przełożonych. Nigdy nie czekałem na to, aż ktoś mi powie, co mam zrobić. Zawsze mierząć się z otrzymanym problemem przystępowałe do szukania rozwiązania, nie przejmując się że może być to trudne lub nawet niewykonalne. Dzięki tej praktyce, wielokrotnie przesuwałem granicę tworząc aplikacje niespotykane na rynku. Oczywiście nie zawsze było kolorowo, czasami szukanie odpowiedniego rozwiązania trwało wieki, jednak zawsz dawałem od siebie sto dziesięć procent starając się zaproponować jak najlepsze możliwie rozwiązanie.

Klienti usatysfakcjonowani współpracą z Tobą wrócą szybciej niż myślisz, a nawet polecą Cię znajomemu. Satysfakcja klienta nie musi być związana ze złożeniem u Ciebie zamówienia. Klient może do Ciebie wrócić nawet dzięki otrzymanej szybkiej odpowiedzi z Twojego sklepu internetowego na zadanie pytanie. Staraj się dawać jak od Siebie jak najwięcej. Dlatego właśnie w wolnej chwili poleciłbym lekturę książki OSM Power, Ekonomia Wdzięczności, Gary Vaynerchuk, gdyż ona dokładniej zobrazuje Tobie te zagadnienie.

Jednak skąd bierze się tak satysfakcja? Podczas analizowania naszego odbiorcy warto zebrać odpowiedzi na następujące pytania, które pozwolą nam dogłębniej zrozumieć komu tak na prawdę sprzedajemy nasze usługi.

 • Kim jest twój klient?
 • Jakie kroki odbiorca podejmuje, aby stać się naszym klientem?
 • Jakie są pragnienia i potrzeby klienta związane z produktem lub usługą?
 • Co motywuje klient do działania?
 • Jakie klient ma obawy na zakupiony produkt, bądź usługę?
 • Jakie wartości komunikuje marka, którą reprezentujesz?
 • Jaką wartość dostarcza produkt, który sprzedajemy ?
 • Jaki jest twój osobisty system wartości?
 • Jakimi zasadami kieruje się twoja marka podczas podejmowania decyzji?
 • Czy zawsze mówisz prawdę, prezentując klientowi swoją ofertę? Pamiętaj, czasami lepiej powiedzieć o potencjalnych wadach produktu, przecież zawsze jakieś są :)
 • Czy zależy Tobie na podjęciu wysiłku, aby zrozumieć w jakiej sytuacji znajduje się twój klient?

Jeżeli wykonałeś powyższe zadanie i odpowiedziałeś na wszystkie pytania, możesz zacząć kreować swoją tożsamość marki.

Stwórz tożsamość

To właśnie zagadnienia z tożsamości marki będą miały dla Ciebie kluczowe znaczenia podczas prowadzenia swojej firmy. W oparciu o nie kreujemy pożądany wizerunek, który ma wpływać na decyzję naszych odbiorców.

Tożsamość marki jest tak na prawdę wizją i formą tego, jak nasza firma będzie postrzegana przez klientów. Za pomocą sposobu komunikacji odbiorca powinien w szybki sposób uzyskać podstawowe odpowiedzi m.in na pytania:

 • Czym jest oferowany przez nas produkt?
 • Dla kogo został on stworzony?
 • Jakich kluczowych wartości dostarcza?
 • Jakie potrzeby zaspokaja?
 • Czym różni się od produktów konkurencji?

Należy również pamietać, że bez dokładnego zrozumienia naszego klienta, czyli poprzedniego kroku spowodujemy jedynie zapaść naszej marki, która może doprowadzić nas do bankructwa lub przepalenia budżetu. Jednym z głównych powodów, przez który upada wiele startupów, jest to, że główny produkt, nie spełnia potrzeb rynku. Aplikacje i rozwiązania, które tworzą, nie są nikomu potrzebne, a ekscytują się nimi tylko ich twórcy. Dlatego staraj się rozmawiać z klientami, niech wszystko, co robisz, wnosi wartość w zarówno ich życie i będzie skutecznym rozwiązaniem na ich problemy. Niezależnie od tego, czy robisz to bezpłatnie, czy za pieniądze. Prędzej czy później, wszystko do Ciebie wróci zwielokrotnione.

Dobrze przygotowaną tożsamość marki można porównać do projektu domu, który powstaje w oparciu o zamówiony szczegółową dokumentację wraz z projektem. Dokumentacja pozwoli nam nie tylko zredukować niepotrzebne koszty, ale również przyczyni się do ukierunkowania naszego działania na cel. Ponadto dzięki dokładnej dokumentacji będziemy w stanie lepiej nadzorować prace prowadzone nad naszym projektem. To własnie dzięki różnym eksperymentom a następnie procesom jakie powstaną, możemy kontrolować to jak nasi klienci postrzegają naszą markę, nadając jej odpowiedni kierunek biznesowy.

Patrz krytycznie

Kiedy już stworzyłeś swoją pierwszą tożsamość, zaczynasz nabierać prędkości i odpowiedniego kierunku czas postawić się w roli wrednego konsumenta tworzonych przez siebie treści. Pozwoli Ci to zmienić twoją dotychczasową perspektywę i znaleźć inny pogląd na sprawę. Dzięki czemu możesz łatwiej wprowadzić metodykę Kaizen i dążyć do doskonałości.

Oczywiście myślenie krytyczne nie jest tożsame z krytykowaniem, czy sztuką argumentacji. Mowa tutaj o procesie intelektualnym, dzięki któremu poprzez analizę procesu, zebrane informacje dochodzimy do prawdy.

Aby rozpocząć patrzeć krytycznie trzeba wyzbyć sie pychy, która prowadzi do ignoracji i wzbudza w tobie poczucie wyższości wobec innych niepodzielającyhc naszego punktu widzenia. Pamiętaj nie tworzysz produktu dla siebie! Oprócz pychy, od patrzenia krytycznego odwodzi nas również lenistwo, które w dobie powszechnego stresu i pośpiechu polega wyłacznie bezmyślnym robieniu wszystkiego, nie wychodząc za swoją strefę komfortu.

Nie stój w miejscu

Przestań myśleć, że to co wydarzyło się w Twoim dotychczasowym życiu jest dziełem przypadku. Bierz w stu procentach odpowiedzialnośc za swoje decyzje jakie podjełeś rozwijając markę. Miejsce w którym aktualnie się znajdujesz zależy wyłącznie od Ciebie i twoich wyborów jakie podjełeś. Bądź proaktywny i nigdy nie bój się próbować.

„Ludziom się nic w życiu nie udaje. Wszystko wynika z czegoś. Nic nie jest dziełem przypadku”. - Jacek Walkiewicz

Nie szukaj drogi na skróty i jednej złotej zasady

Przestań szukać drogi na skróty słuchajac "sprzedawcom marzeń", są oni jedynie odskocznią, która nigdzie Cię nie zaprowadzi. Zapamiętaj droga do sukcesu marki nie jest nigdy linią prostą. Niejednokrotnie potkniesz sie, zmienisz swój kurs wkładając w niego mnóstwo czasu, zwolnisz swoich pracowników, a nawet zaliczysz bankructwo. Do sukcesu nie ma żadnej windy, jednak po sobie zauważyłem, że im bliżej celu jeste tym coraz więcej różnych trudności napotykam na swojej drodze.

Jest jednak złota rada, pewna droga "na skróty" o której wspomina Elon Musk.

"Pracuj tak ciężko jak to możliwe, to zwiększa szanse na sukces. Jeśli inni ludzie pracują 40 godzin w tygodniu, a ty 100 godzin, to ty w 4 miesiące osiągniesz to, co innym zajmie rok" - Elon Musk

Automatyzuj, co możliwe

W chwili obecnej mam wiele różnych zadań na głowie, prowadzę spółkę, rozwijam startup, jeżdzę i uczestniczę w różnych warsztatach i szkoleniach, co tydzień piszę artykuły takie jak ten, a przecież jest jeszcze życie prywatne i spędzanie czasu z synem na zabawie klockami lego... no własnie! Pracuję sporo, ale sam nie byłbym w stanie tego wszystkiego ogarnąć. Dlatego staram się jak najwięcej zadań automatyzować i delegować.

Bardzo dużą uwagę podczas dalszego rozwoju marki stanowi jej automatyzacja, dzieki której otrzymamy następujące korzyści:

 • Oszczędność czasu, kiedy nie musisz się zajmować powtarzalnymi czynnościami, możesz skupić sie na rzeczach ważniejszych, które wygenerują dodatkowy przychód.
 • Poprawa skalowalności, nawet gdy pracy będzie więcej, automatyzacja odciąży nas podczas działania w trudnych chwilach.
 • Brak pomyłek, dobrze napisane algorytmy, czy skonstruowany proces jest bardziej niezawodny niż ludzie. Pamiętaj musisz zachować ciągłość działania.
 • Powtarzalne procedury, firma jest bardziej odporna na zmiany kadrowe. Kiedy zatrudniasz nową osobę lub ktoś odchodzi, nie ma trzęsienia ziemi.

Jednymi z najważniejszych narzędzi do automatyzacji jakie stosuję są:

 • Zapier.com – narzędzie, które pozwala połączyć rózne aplikacje między sobią w celu przesyłania między sobą konkretnych danych. Dla przykładu: możesz połączyć formularz newslettera z kontem Mailchimp dodając automatycznie kolejnego subskrybenta na swoim blogu, możesz połączyć Trello ze slackiem, tak aby wyznaczony dział w firmie otrzymał przypomnienie o dodanym nowym zadaniu do wykonania.
 • IFTTT.com – jedna z najlepszych aplikacji, w której to ty sam możesz zaprojektować swój algorytm lub powtarzalny proces. Działa ona na zasadzie... jeżeli operacja X wydarzy się to wykonaj operację Y. Aplikacja zawiera bardzo dużo predefiniowanych presetów z których możecie korzystać.

Jednak automatyzować możemy o wiele więcej. Poniżej zebrałem dla Was kilka przykładów:

 1. Zapytania z facebooka - klienci coraz częściej odzywają się do firmy za pośrednictwem strony na Facebooku. Jeżeli często dostajesz podobne pytania, możesz ułatwić sobie pracę za pomoca chat bota.
 2. Wystawianie faktur - gdy prowadzisz sprzedaż online, możesz połączyć składanie zamówień z automatycznym wystawianiem faktury. Klient podaje dane, a nasz system wysyła dokument pod wskazany adres e-mail.
 3. Praca nad projektami - zastanawiałeś się w jaki sposób przekazujesz informacje między członkami swojego zespołu? Ciagłe wysyłanie zadań za pośrednictwem maila nie sprawdza się. Jednak z pomocą może przyjść metodyka Agile i narzędzia do prowadzenia projektów takie jak Trello, Asana, czy GetFlow. Każdy projekt posiada swoją odpowiednią talicę, odpowiadającą poszczególnym etapom pracy np. do wykonania, w trakcie realizacji, w trakcie weryfikacji, wykonano. Dzięki temu wszelkie informacje dotyczące naszego projektu są w jednym miejscu i nie musimy tracić czasu na odszukiwanie informacji w mailowej korespondencji.
 4. Monitoring internetu - pamiętam jeszcze czasy, jak prowadziłem zeszyt haseł, który chowałem w swoim pokoju. Zawierał on wszelkie dostępy do różnych konta w internecie. Dzisiaj mamy dostęp do różnych narzędzi tj. 1Password, które pozwalają nam przechowywać w bezpieczny sposób nasze hasła.
 5. Tworzenie kopii zapasowych - zapewne wielokrotnie podczas pracy na komputerze udało ci się coś stracić bezpowrotnie. Warto zaopatrzyć się w narzędzia, które przynajmniej raz dziennie tworzą kopię zapasową naszych działań. Ja osobiście często podczasz działań programistycznych korzystam z Gitlaba, który pozwala wersjonować tworzony projekt. Jednak jest wiele innych narzędzi nawet dedykowanych dla platformy Wordpress, które dbają o bezpieczeństwo i kopię zapasową. Czasami warto poświęcić na to chwilę, żeby później nie znaleźć się w lesie :)

Postaw na jakość, nie na ilość

Jeżeli mierzysz na prawdę wysoko, nigdy nie decyduj sie na półśrodki i wykonywanie swojej pracy po najmniejszej linii oporu. Taka strategia działania, do niczego dobrego nie prowadzi. Zmarnujesz czas i nie nauczysz się niczego nowego, bo cały czas będziesz działał na opracowanych już wcześniej schematach, nie dając ponieść się kreatywności. Zabierając się za coś, a tym bardziej za to, w czym chcesz osiągnąć sukces, musisz postawić na jakość w najlepszym wydaniu.

Znając swojego odbiorcę i posiadając tożsamość marki dokładnie wiesz jakich standardów i procesów potrzebujesz, aby wykonać zadanie profesjonalnie.

"Profesjonaliści wdrażają swoje pomysły, a perfekcjoniści często pozostają tylko na etapie doskonałych i nigdy niewdrożonych planów."

Jeśli chcesz być w czymś najlepszy, musisz wykorzystywać najlepsze rozwiązania i wykonywać swoją pracę w najlepszy sposób, jaki potrafisz, tu i teraz! Zawsze postaw się w roli odbiorcy tworzonego produktu, patrz krytycznie i odpowiedz sobie na pytanie, czy to co stworzyłeś jest na tyle użyteczne, że sam byś z tego korzystał?

Przezwyciężaj własne lęki

Mimo wielokrotnych prób, stworzony produkt czy usługa nie osiągneła zaplanowanego sukcesu? Przepaliłeś budżet? Trudno, wyciągnij wnioski i postaw kolejny krok. Prawdziwy przedsiębiorca wie, jak działa świat i dzięki swojej determinacji i popełnionych błędach, próbuje aż do osiągnięcia zamierzonego celu.

Zastosowanie powyższej metodyki działania nie jest oczywiście przepisem na rynkowy sukces, ale z pewnością wpłynie znacząco na pozytywne budowanie świadomości marki w Internecie. To właśnie dzieki tym procesom, determinacji, ciężkiej pracy udało mi się realizować projekty dla największych marek tj. McDonalds, Mattel, Trefl.

Pamiętaj, najważniejsze jest zaufanie oraz twoja determinacja, nie tylko znacznie zwiększą twoją sprzedaż, ale też grono stałych zaufanych klientów, którzy z czasem stają się bezcennymi ambasadorami Twojej marki.


Newsletter | Wgląd za kulisy mojego bloga i codziennej pracy.
Raz w miesiącu po jednym mailu. Jeśli twoje zainteresowania pokrywają się z tematyką bloga, na pewno spodoba ci się mój comiesięczny newsletter, który wysyłam w każdy pierwszy czwartek miesiąca do subskrybentów. -------------------------------------------------------------------------------- ---…

Podzielisz się artykułem z innymi? Dzięki przyciskom po prawej stronie ekranu zajmie ci to tylko chwilę.