Blog o budowaniu marki, storytellingu, grywalizacji oraz sprzedaży.

Wychodzę z założenia, że najlepszą strategią pracy jest wykorzystanie swoich bieżących zasobów tak, aby znaleźć rozwiązanie, które wyeliminuje napotkany problem w jak najkrótszym możliwie czasie. Rozwiązując bieżące problemy nie tylko  uczymy się, ale również tworzymy procesy, które możemy wykorzystać w przyszłości oszczędzając tym samym nasz czas oraz pieniądze.

Słowo bieżących nie pojawia się tutaj przypadkowo. Prowadząc firmę, codziennie spotykamy się z wieloma barierami, które my jako przedsiębiorcy musimy pokonywać. Jeszcze kilka lat temu, firmy prześcigały się w różnych nowinkach technologicznych, które powstawały dzięki kreatywnym zespołom projektowym. W chwili obecnej dostęp do 90% tych rozwiązań ma każdy z nas, jedynym kosztem jest czas jaki musimy poświęcić na zrozumienie, czy wdrożenie wybranego rozwiązania oraz kilka dolarów, które przeznaczamy na opłate licencyjną. Dzięki czemu interaktywne strony internetowe, nowoczene blogi, czy aplikacje mobilne tworzymy bez konieczności wynajdywania koła na nowo. Jednak czy takie działania prowadzą do twórczej pracy? Czy my jako przedsiębiorcy - wizjonerzy nie tracimy przez to kreatywności? A może kreatywność przychodzi do nas sama, w jakimś określonym momecnie lub porze dnia?Zastanówmy się zatem jak ją okiełznać i przekuć ją w działający proces!

Na czym naprawdę polega kreatywność?

W mojej opini kreatywność to sztuka umysłu polegająca na efektywnym oraz nietypowym rozwiązywaniu zadań i problemów, pociągając za sobą powstanie nowych idei, koncepcji, czy skojarzeń. Kreatywność to także gotowość do tworzenia nowych pomysłów, szczególnie tych jakościowych posiadających silne podstawy podparte naszym wieloletnim doświadczeniem.

"Wrzuć nową usługę do sieci, jeżeli się sprawdza to jest produktem, jeśli nie, badaniem rynku" - Bill Campbell, Netscape

W kreatywności ważne jest szukanie nieoczywistych rozwiązań, odrywając się choćby na chwilę od własnych barier i ograniczeń, wychodząc poza typowy dla nas schemat działania i myślenia. Jednak słowo "kreatywny" bywa często stosowany wymiennie ze słowem "twórczy", czyli procesem umysłowym pociągającym za sobą powstanie nowych koncepcji lub powiązań z już istniejącymi.

Właśnie te powiązania do już istniejących pomysłów innych twórców, wcale nie pozbawia nas prawa do uważania się za osoby kreatywne. Nawet awangardowi artyści wzorowali się na dziełach swoich poprzedników. Twórcy inspirują się poprzez pryzmat doświadczeń innych, patrząc na to co już dokonali lub wymyślili. Warto zauważyć, że kreatywność nie ogranicza się jedynie do sztuki. Możemy wykazać się kreatywnością w wielu dziedzinach np. podchodząc efektywyniejszą metodą do rozwiązania jakiegoś problemu przedsiębiorstwa, czy gotując obiad dla rodziny.

Warto zauważyć, że osoba kreatywna ciągle poszukuje nowych dróg i możliwości rozwiązywania problemów, które potrafi zauważać błyskawicznie podchodząc do nich w sposób obiektywny. Co więcej taka osoba potrafi wyrazić krytyczną samoocenę i zaprzestać realizację zamierzonego celu bez widoku jego rozwiązania i poszukać innych rozwiązań nawet jeżeli będzie to związane z podjęciem ryzyka.

Czy każdy może być kreatywny?

W wielu wydarzeniach w jakich brałem udział, uczestnicy utożsamiają osobę kreatywną z otwartością i wewnętrzną elastycznością, która kształtuje w sobie zdolność do myślenia w wielu kierunkach i płaszczyznach. Zauważyłem również, że wiele ludzi postrzegana kreatywność jako dodatkowy walor, którym mogą poszczycić się jedynie geniusze pokroju Steva Jobsa, czy Elona Muska.

W mojej opini jest to bardzo zawężone rozumienie kreatywności, zgodnie z których tylko ułamek ludzkości zaliczałby sie do tej elitarnej grupy osób kreatywnych. Natomiast z naukowego punktu widzenia, okazuje sie, że kreatywność jest cechą ciągłą, którą posiada każdy z nas jednak w różnym stopniu wykształconą. Innymi słowy, są osoby mniej i bardziej twórcze, ale każdy ma "jakąś" zdolność kreatywnego myślenia.

"Jeśli chcesz być w życiu kreatywny, musisz przestać bać się pomyłek" - Joseph Chilton Pearce

Głównym powodem tego stanu jest nasz rozwój twórczy. Już jako dzieci szybko przyswajamy nowe informacje ucząc się oraz eksplorujać otaczający nasz świat. Pojawia się wtedy, wiele pomysłow oraz unikalnych skojarzeń, które później są w nas tłumione.Zakuwamy na pamięć teksty, historie i wzory, podążając utartymi schematami i wyznaczonymi świeżkami. To właśnie poprzez obecną reformę edukacji, jesteśmy uczeni jednego rozwiązania na konkretny problem podążając za kluczem odpowiedzi...

Zdobyta wiedza zwiększa wyłącznie nasze postrzeganie świata, jednak najważniejszym elementem jest tutaj sposób jej przyswajania, bo to on wpływa na sposób naszego dalszego rozwoju. Przestańmy sztampowo trymać się narzuconych schematów i rozwiązań, które w okresie lat powodują wyłącznie otępianie naszego umysłu.

Photo by russn_fckr on Unsplash

W jaki sposób mogę rozwijać swoją kreatywność?

Kreatywność można rozwinąć nie tylko dzięki wskazanym przeze mnie metodom w tym artykule, ale również poprzez elimiację czynników ją ograniczających. Warto, zastanowić się jakie czynniki wpływają na ograniczenie naszych pogladów. Następnie należy je wypisać na kartce papieru i to właśnie nimi zająć się w pierwszej kolejności. Pracę zawsze można zmienić, jednak przekonania i doświadczenia jakie utrzemy w naszej pamięci jest trudno ukierunkować. Często to właśnie nasze samoograniczające przekonania najbardziej podcinają nam skrzydła. Ważniejsza jest wtedy praca nad samooceną i wiarą w siebie.

„Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.” - Frank Zappa

Pamiętaj, że mózg to również organ, który potrzebuje wszechstronnej gimnastyki, która uaktywni jego różne obszary, zmieniająć nasz pogląd. Niekoniecznie musi być to robienie testów przestrzennych. Specjaliści od lat podkreślają, że naszą umysłową elastyczność rozwija nauka języków obcych, czytanie książek, gra na instrumencie, czy poznawanie nowych ludzi. Ogromne pozytywne znaczenie mają także ćwiczenia fizyczne, gdyż powodują one nie tylko lepsze dotlenienie całego ciała, ale rozwijają również naszą koordynację ruchową.

Można skorzystać też z takich technik wspierających twórcze myślenie jak burza mózgów, mind mapping (mapy myśli) czy metoda 6 kapeluszy Edwarda de Bono polegająca na spojrzeniu na dany problem z sześciu różnych perspektyw (m.in. poprzez emocje, fakty, podejście optymistyczne i pesymistyczne). Techniki te można z powodzeniem wykorzystywać zarówno w pracy zespołowej, jak i przy samodzielnym szukaniu rozwiązań dla problemów.

Staraj się notować swoje pomysły

Pracując w branży kreatywnej zauważyłem, że najlepsze pomysły przychodzą zazywaczj na pierwszych dwóch warsztatach dotyczących realizacji konkretnego przedsięwzięcia. To właśnie wtedy cały zespół projektowy podchodzi ze świezym umysłem oraz pomysłami do rozwiązania konkretnego problemu. Warto już na takich spotkaniach słuchać i notować wszelkie pomysły oraz uwagi od swojego zespołu. Mogą się one realnie przydać przy dalszym ustalaniu szczegółów przedsięwzięcia.

Do notowania możemy wykorzystać mapę myśli, która jest szczególnym rodzajem tworzenia notatek. Według twórców tej metodologii zwiększa ona efektywność pracy i zapamiętywania poprzez wykorzystanie obu półkul mózgowych.

Tworząc naszą mapę myśli można kierować się nastepującymi zasadami:

 1. Na środku kartki narysuj związany z tematem obrazek składający się z minimum czterech kolorów.
 2. Używaj obrazów i symboli na całej mapie.
 3. Najważniejsze słowa powinny być najsilniej oznaczone.
 4. Używaj różnych wielkości i stylów liter.
 5. Używaj wielu różnych kolorów.
 6. Umieszczaj na Mapie Myśli nie tylko same fakty, ale także problemy, skojarzenia z nimi.

Znajdź czas na poszukiwania

Bycie kreatywnym to nie tylko wychodzenie poza granice i własne bariery. To również pewna forma naśladowania i szukania inspiracji, które możemy znaleźć wszędzie np. internecie, kawiarni, czy na spotkanaich biznesowych z innymi. Osobiście zdarzało mi się rozwiązywać problemy nawet podczas spaceru z psem. Najważniejsza jest obserwacja otaczającego nas świata, on nam dokładnie podpowie i da wskazówki do tego czego szukamy. Dlatego tak ważnym jest przeanalizowanie swojego tygodniowego kalendarza i zarezerowania w nim czasu dla Siebie, który przeznaczysz na poszukiwania inspiracji, poznawaniu nowych ludzi czy miejsc. Nie bój się wyjść ze swojej strefy konfortu. Nigdy nie wiesz jakie okazje i pomysły czychają za rogiem. A moze poznać kogoś innego, który rozwiązał już twój problem i chętnie podzieli się zdobytą wiedzą?

Traktuj swoje działania jako eksperyment

Podczas pracy nad wieloma projektami, czy szukając nowych rozwiązań starałem się nie podchodzić do każdej przeszkody na poważnie. W pracy kreatywnej liczy się spokój wewnętrzny, relax i wmówienie sobię, że coś jest na pewno możliwe, nawet jeżeli po dalszej analizie okaże się, że znalezione rozwiązanie jest bez sensu lub nie działa. Czasami możemy dojść nawet do pewnej bariery technologicznej, której nie przeskoczymy, jednak najważniejsze jest próbowanie i przekraczanie właśnych granic.

Osobiście podczas swojej pracy wydzieliłem następujące etapy, które pozwoliły mi szybciej znajdować właściwe rozwiązania moich problemów. Mam nadzieję, że zebrane poniżej kroki przydadzą się również w Twojej pracy:

 • koncepcja - w opariu o przygotowany brief z klientem, staram się wyobrazić sobie problem przed jakim staję. W przypadku aplikacji mobilnej, zastanawiam się w jaki sposób będzie ona działała, staję się zarówno użytkownikiem jak i administratorem aplikacji i wyobrażam sobie co mogę w niej zrobić, a co zepsuć, tworząc tym samym granice projeku.
 • ramy projekty - każde przedsięwzięcie trakuję jako eksperyment, który może mieć wiele zdarzeń, zarówno tych dobrych jak i tych złych. Staram się wyobrazić wszystkie granice do jakich jest uprawniony jest odbiorca produkty, czy tworzonej usługi. Będąc kreatywnym muszę przewidywać wszystkie możliwe scenariusze.
 • research - mając opracowane ramy naszego projektu przystepuje do analizy rynku i wyszukuję różne rozwiązania z różnych branż. Staram się patrzeć na problem pod wieloma kątami w miedzyczasie notując znalezione pomysły na kartce papieru.
 • wstępna dokumentacja - staram się opracować wewnętrzny dokument zawierający brief klienta, wszelkie koncepcje jakie udało mi się wymyślić wraz z inspiracjami jakie udało mi się znaleźć w sieci, czy inspieracjach terenowych.
 • końcowy projekt - opracowane materiały analizuje wspólnie z klientem lub społecznością i przystępuję do opracowania dokumentacji projektowej. Znając ramy projeku mogę w 100% skupić na jego głównych złożeniach.
"W pracy kreatywnej to my jesteśmy stwórcą, którego zadaniem jest wykreowanie świata i zasad w nim panujących, w taki sposób, aby zachywcić naszych odbiorców." - Leszek Król

Staraj się analizować swoje działania

Praca kreatywna polega również na analizie swoich dotychczasowych poczynań. Nie zawsze każdy pomysł sprawdzi się idealnie. Należy więc znaleźć odpowiedni czas na to, aby zastanowić się czy prowadzone działania zbliżają nas ku wybranemu celowi. Warto wtedy wykorzystać różne narzędzia pozwalające przetestować nasz pomysł np. tworząc pół produkt, lub zlecajac badanie rynku.

Zauważyłem jednak po sobie, że realizując wiele różnego rodzaju przedswiezieć wytarłem miliony dróg. Każda z nich pozwala mi spojrzeć na nową przeszkodę w różny sposób, dzięki czemu wiem, których dróg jeszcze nie wytarłem oraz które z nich wymagają poprawy. Warto jest poświęcać chociąż 1 dzień w miesiącu na przeanalizowanie takich zdarzeń i wyciągniecie własnych wniosków.

Znalazłeś problem, myśl o rozwiązaniu

Po wielu warsztatach jakie prowadziłem, zauważyłem, że większość osób boi się podjąć jakiekolwiek działanie. Jest to spowodowane ich własnymi przekonaniami i doświadczeniami jakie przeżyli. Nawet nowi pracownicy otrzymujać zadanie, zamiast przystąpić do analizy problemu stykają się ze ścianą mówiąc, że czegoś nie da się wykonać w taki sposób jaki jest opisany w briefie projektowym. Dlaczego tak się dzieje?

Uważam, ze ludzie są w dzisiejszych czasach po prostu leniwi. Większość dostępnych rozwiązań tj. panelów crm, skryptów, szablonów jest bezpłatna lub kosztuje kilka dolarów. Osoby z nich korzystające wytarły jedna drogę, tworząc ramy, w której czują się dobrze. Zamiast szukać nowych rozwiązań duplikują i modyfikują gotowe rozwiązania... do czasu buumm! Napotykają problem z którym się nie spotkali i następuje wewnętrzna blokada i niepotrzebna panika.

Bądź otwarty na pomoc innych

Nikt z nas nie jest ekspertem we wszystkich dziedzinach, każdy czasem potrzebuje pomocy i nowych inspiracji, które nazywam innym kątem podejścia do problemu. To tak jakbyśmy chcieli włamać się do banku patrząc wyłącznie na drzwi frontowe, tworząc tym samym w naszym mózgu konkretna utartą już drogę do celu, ale czy ta droga jest słuszna?

Dlatego tu i teraz przestań patrzeć jednotorowo na problem z jakim się mierzysz. To prowadzi wyłącznie do uruchomienia wewnętrznych blokad, które generują niepotrzebe w kretywnej pracy przeszkody. Jeżeli nie udało się Tobie rozwiązać problemu z jakim się mierzysz, zapytaj kogoś. Na pewno w pewnym momencie otrzymasz rozwiązanie, które nakieruje cię na rozwiązanie. Nie warto panikować.

Najważniejsze, pamiętaj o przerwie

W pracy kreatywnej, nie można robić nic na siłę. Jeżeli wewnętrznie czujesz, że masz problem z danym przedsięwzięciem, brakuje Tobie pomysłu lub inspiracji odpuść i wróć do tego projektu nastepnego dnia. Nie rób nic na siłe, sam tak robiłem na początku swojej kariery, doprowadzając się tym samym do flustracji i tworzenia własnych barier, które w kolejnych miesiącach musiał przełamywać. Obiecaj mi, że przestaniesz myśleć o problemie, a skupisz się tu i teraz na rozwiązaniu!


Newsletter | Wgląd za kulisy mojego bloga i codziennej pracy.
Raz w miesiącu po jednym mailu. Jeśli twoje zainteresowania pokrywają się z tematyką bloga, na pewno spodoba ci się mój comiesięczny newsletter, który wysyłam w każdy pierwszy czwartek miesiąca do subskrybentów. -------------------------------------------------------------------------------- ---…

Podzielisz się artykułem z innymi? Dzięki przyciskom po prawej stronie ekranu zajmie ci to tylko chwilę.